Home | Council Home | Search | Contacts | About US | Provide Feedback |
Loading
AdminSaturday April 29, 2017
Skip Navigation Links
Home
Activities and EventsExpand Activities and Events
AdvancementExpand Advancement
Calendar
Camping Corner
Commissioner ServiceExpand Commissioner Service
ContactsExpand Contacts
DistrictExpand District
EMail ListExpand EMail List
Journey to ExcellenceExpand Journey to Excellence
Navigator
Online Rechartering
Order of the ArrowExpand Order of the Arrow
Patch GalleryExpand Patch Gallery
Photo GalleryExpand Photo Gallery
ProgramsExpand Programs
RecruitingExpand Recruiting
Religious AwardsExpand Religious Awards
ResourcesExpand Resources
RoundtableExpand Roundtable
Scouter RecognitionExpand Scouter Recognition
Support ScoutingExpand Support Scouting
TrainingExpand Training
--- Useful Links ---
MyScouting.org
Change of Position Form
Council Event Signup
The Language of Scouting
TLAs Explained




Follow us on Facebook




Get your news via EMail

Join the Northern Lights District E mail list, click on the button below


Click here for our E mail Policy


merit badges
District Recognition Awards

Outstanding Adult Volunteers

Our district recognizes District Outstanding Scouters in their positions. The awards go to:

  • Outstanding Commissioner
  • Outstanding Tiger Cub Den Leader
  • Outstanding Cubmaster
  • Outstanding Scoutmaster
  • Outstanding Den Leader
  • Outstanding Assistant Scoutmaster
  • Outstanding Webelos Leader
  • Outstanding Committee Chair
  • Outstanding Scouter of the Year
  • Venturing Advisor
  • Veteran Scouter

The Main requirement for this award is just being great in their position, and YOU nominating them.

We are pleased to recognize the 353 current and past outstanding District Volunteers from the Northern Lights District.

This list was put together using the old District Dinner programs and the recollection of "experienced" scouters. If any Award of Merit recipient was omitted and should be on this list or any misspellings, please Email the WebMaster at NorthernLightsBSA@comcast.net with the year, the Award and name.

2016

Aurora Borealis Dave Passal Pack 2
Aurora Borealis Kathy Watts Pack 247
Aurora Borealis Tom Murray Pack 247
Aurora Borealis Ryan Martin Pack 276
Aurora Borealis Ron Martin Pack 276
Aurora Borealis Matt Cole Pack 276
Aurora Borealis Tessa Royer Pack 299
Aurora Borealis Kari Cherioli Troop 299
Aurora Borealis Jennie Chapman Pack 299
Aurora Borealis Olena Lerwick Pack 299
Aurora Borealis Jane Hansen Pack 299
Aurora Borealis Sarah Weizenegger Pack 420
Aurora Borealis Brian Johnson Pack 420
Aurora Borealis Melissa Saunier Pack 454
Aurora Borealis Stephen Perkins Pack 532
Aurora Borealis Karla Ruhr Pack 532
Aurora Borealis Paul Chouinard Pack 532
Aurora Borealis Jared White Pack 532
Aurora Borealis Andy Lohn Pack 532
Aurora Borealis Josh Garrett Pack 751
Aurora Borealis Greg Schempp Pack 751
Aurora Borealis Jessica Hassis Pack 751
Aurora Borealis Jenney Trainor Pack 751
Aurora Borealis Billy Watts Troop 247
Aurora Borealis Chris Chapman Troop 299
Aurora Borealis Dave Strootman Troop 584
Aurora Borealis Heather Kimbler Troop 542
Aurora Borealis Dana Farinok Pack 582
Aurora Borealis Amy Vondelinde Pack 582
Aurora Borealis Travis Brenden Pack 582
Outstanding Charter Organization Rep Art Hart Pack 276
Outstanding Commissioner John Olson
Outstanding Committee Chair Casey Kretschman Pack 751
Outstanding Cubmaster Darwin Stahlback Pack 582
Outstanding Den Leader Susan Albers Pack 532
Outstanding Scoutmaster Dave Quady Troop 575
Outstanding Tiger Cub Leader Bryan Nordstrom Pack 532
Outstanding Webelos Leader Pete Wittmers Pack 141
Scouter of the Year Bill Barber

2015

Aurora Borealis Sarah Akins Pack 454
Aurora Borealis Tyler Akins Pack 454
Aurora Borealis Jesse Anderson Pack 420
Aurora Borealis Nadine Anderson Troop 542
Aurora Borealis Aaron Balzer Pack 454
Aurora Borealis Beowulf Boswell Troop 141
Aurora Borealis Jim Bothum Troop 141
Aurora Borealis Kirsten Bovy Troop 542
Aurora Borealis Pamela Braun Pack 276
Aurora Borealis Dan Broin Pack 442
Aurora Borealis Chris Chapman Pack 299
Aurora Borealis Joanne Collier Pack 454
Aurora Borealis Ari Gordon Troop 582
Aurora Borealis Jane Hansen Pack 299
Aurora Borealis Andrew Hanson Pack 299
Aurora Borealis Tim High Pack 454
Aurora Borealis Jodie Hill Troop 403
Aurora Borealis Alex Jimenez Pack 532
Aurora Borealis Jack Johnson Troop 403
Aurora Borealis Melissa Karnick Pack 751
Aurora Borealis Mike Karnick Pack 751
Aurora Borealis Brenda Kerr Troop 582
Aurora Borealis Jerry Kraft Pack 276
Aurora Borealis Paul Kroening Pack 276
Aurora Borealis Sean Masterman Troop 542
Aurora Borealis Suzi Masterman Troop 542
Aurora Borealis Kathleen McHenry Troop 542
Aurora Borealis Walt McHenry Troop 542
Aurora Borealis Steve Morehead Pack 582
Aurora Borealis Joelle Olson Troop 141
Aurora Borealis John Pawlowski Troop 582
Aurora Borealis Sue Petrie Troop 542
Aurora Borealis Shane Petrie Troop 542
Aurora Borealis Troy Pullis Pack 454
Aurora Borealis Jason Reinsch Pack 299
Aurora Borealis Joe Rothstein Pack 420
Aurora Borealis Karla Ruhr Pack 532
Aurora Borealis Darwin Stahlbeck Pack 582
Aurora Borealis Steve Jacobson Pack 582
Outstanding Asst. Scoutmaster John Peavey Troop 534
Outstanding Committee Chair Geoff Forbes Pack 582
Outstanding Cubmaster Peter Hollingshead Pack 211
Outstanding Den Leader Sherry Benedict Pack 532
Outstanding Scoutmaster Steve Bernard Troop 405
Outstanding Webelos Leader Zia McNeal Pack 532
Scouter of the Year Joe Sears

2014

Aurora Borealis Debra Akermann Troop 405
Aurora Borealis Dominique Akermann Troop 405
Aurora Borealis Larrry Benedict Pack 532
Aurora Borealis Sherry Benedict Pack 532
Aurora Borealis June Bernard Troop 405
Aurora Borealis Travis Brendan Pack 582
Aurora Borealis Dave Bredeson
Aurora Borealis Courtney Brown Troop 582
Aurora Borealis Chris Chapman Pack 299
Aurora Borealis Lisa Crosby Pack 582
Aurora Borealis Christy Dehn Pack 584
Aurora Borealis Darryl Dehn Pack 584
Aurora Borealis Kimberly Hagstrom Pack 584
Aurora Borealis Paul Hagstrom Pack 584
Aurora Borealis Lawrence Haugberg Troop 405
Aurora Borealis Peter Hollingshead Pack 211
Aurora Borealis Mindy Jimenez Pack 532
Aurora Borealis Jason Klema Pack 211
Aurora Borealis Craig Leiter Troop 405
Aurora Borealis Leonard Linton Troop 276
Aurora Borealis Adam Lutzke Pack 582
Aurora Borealis Zia McNeal Pack 532
Aurora Borealis Lisa McNiesh Troop 299
Aurora Borealis Kate Mills Troop 575
Aurora Borealis Kari Ann Moreau Troop 751
Aurora Borealis Stuart Mueller Troop 299
Aurora Borealis Charlie Murphy Troop 575
Aurora Borealis Paul Ozmun Pack 299
Aurora Borealis Tristan Albrecht Palmer Pack 211
Aurora Borealis John Pawlowski Troop 582
Aurora Borealis Dave Quady Troop 575
Aurora Borealis Dan Ruemping Troop 84
Aurora Borealis Matt Schaffer Troop 584
Aurora Borealis Francis Schmitt Troop 405
Aurora Borealis Tony Stempel Pack 420
Aurora Borealis Bob Theisen Pack 365
Outstanding Asst. Scoutmaster Drew Holbeck Troop 299
Outstanding Asst. Scoutmaster Julie Ryan Troop 582
Outstanding Commissioner Ron Benge
Outstanding Committee Chair Sean Masterman Troop 542
Outstanding Committee Chair Alex Jimenez Pack 532
Outstanding Cubmaster Lars Pekay Pack 532
Outstanding Den Leader Jane Hansen Pack 299
Outstanding Scoutmaster Dan McDowell Troop 299
Outstanding Tiger Cub Leader Michelle Ozmun Pack 299
Outstanding Venturing Advisor Don Peterson
Outstanding Webelos Leader Kari Cherioli Pack 299
Scouter of the Year Bea Murphy

2013

Aurora Borealis Nadine Anderson Troop 542
Aurora Borealis Travis Brenden Pack 582
Aurora Borealis Tyler Akins Pack 454
Aurora Borealis Dave Bronson Troop 141
Aurora Borealis Jim Flury Troop 542
Aurora Borealis Norm Hayes Troop 575
Aurora Borealis Vidal Guzman Troop 534
Aurora Borealis Tim High Pack 454
Aurora Borealis Greg Hoerger Pack 584
Aurora Borealis Sharon Hoerger Pack 584
Aurora Borealis Kara Holt Pack 751
Aurora Borealis Jennifer Hoppe Pack 205
Aurora Borealis Jeff Iverson Troop 542
Aurora Borealis Steve Jacobson Pack 582
Aurora Borealis Andrea Johnson Pack 205
Aurora Borealis Michael Johnson Pack 205
Aurora Borealis Mark Kitoski Pack 454
Aurora Borealis Joe Kurtz Pack 751
Aurora Borealis Ivan Leishman Troop 584
Aurora Borealis Howard Markus Troop 533
Aurora Borealis Suzanne Masterman Troop 542
Aurora Borealis Stuart Miller Troop 299
Aurora Borealis John Pawlowski Troop 582
Aurora Borealis John Peavy Troop 534
Aurora Borealis Sue Petrie Troop 542
Aurora Borealis Michelle Pritchard Troop 582
Aurora Borealis Allison Reisenberg Pack 205
Aurora Borealis Tom Ringdal Troop 67
Aurora Borealis Julie Ryan Troop 582
Aurora Borealis Mark Theil Troop 751
Aurora Borealis Jennifer Thiessen Troop 299
Aurora Borealis Tait Turnquist Troop 67
Aurora Borealis Dave Smith Troop 542
Aurora Borealis Karu Wagner Pack 582
Aurora Borealis John Ward Troop 575
Aurora Borealis Chad Weinhold Troop 751
Aurora Borealis Lese Wright Pack 751
Outstanding Asst. Scoutmaster Dan Fortin Troop 141
Outstanding Asst. Scoutmaster Steve Garty Troop 84
Outstanding Committee Chair Michelle Mueller Pack 454
Outstanding Committee Chair Sean Masterman Troop 542
Outstanding Cubmaster Mark Kohls Pack 584
Outstanding Den Leader Kori Baker Pack 584
Outstanding Scoutmaster Kirsten Bovy Troop 542
Outstanding Tiger Cub Leader Jason Bourgoin Pack 205
Outstanding Unit Commissioner Dave Jones
Outstanding Venturing Advisor Jed Dotterer Crew 582
Veteran Scouter Ivan Leishman Troop 584
Veteran Scouter Frank Noonan
Veteran Scouter Rozalinda Sitler Troop 533
Veteran Scouter Jim Larson Troop 534
Veteran Scouter Patrick Bartell
Veteran Scouter Leonard Linton Troop 276
Veteran Scouter Ron Sit Troop 124

2012

Aurora Borealis Leigh McDowell Troop 299
Aurora Borealis Dan McDowell Troop 299
Aurora Borealis Lisa Crosby Troop 582
Aurora Borealis Mike Donaldson Pack 584
Aurora Borealis Jerry Pierson Troop 405
Aurora Borealis Barrie Froseth Troop 534
Aurora Borealis Towanna Williams Pack 533
Aurora Borealis Sean Masterman Troop 542
Aurora Borealis Sue Petrie Troop 542
Aurora Borealis Walt McHenry Troop 542
Aurora Borealis Mary Bigham Pack 84
Aurora Borealis Wayne Sicora Pack 751
Aurora Borealis Lynn Carroll Troop 531
Aurora Borealis Jason Klema Pack 211
Aurora Borealis Bob Marshall Troop 533
Aurora Borealis Tony Kenow Troop 575
Aurora Borealis Pam Scheiller Troop 67
Aurora Borealis Lisa Ott Ray Troop 67
Aurora Borealis Robyn Stressmann Troop 67
Aurora Borealis Tim Gaffron Troop 84
Aurora Borealis Michelle Mueller Pack 454
Aurora Borealis Stephanie High Pack 454
Aurora Borealis James Dotterer Troop 582
Aurora Borealis Courtney Brown Troop 582
Aurora Borealis Mark LeFevre Pack 582
Aurora Borealis Roger Hagerman Troop 141
Aurora Borealis Brenda Burdick Levang Pack 211
Outstanding Asst. Scoutmaster Mike Dorvinen Troop 590
Outstanding Asst. Scoutmaster Nadine Anderson Troop 542
Outstanding Commissioner Spencer Driskill
Outstanding Committee Chair Nina Monroe Pack 582
Outstanding Committee Chair Laura Johnson Troop 590
Outstanding Committee Chair Keith Hill Pack 403
Outstanding Cubmaster Dave Smith Pack 454
Outstanding Den Leader Joe Kurtz Pack 751
Outstanding Scoutmaster Vidal Guzman Troop 534
Outstanding Scoutmaster Christopher Postuma Troop 590
Outstanding Venturing Advisor Erik Preus Crew 188
Outstanding Venturing Advisor Maria Horbal Crew 276
Scouter of the Year Brodie Pedersen Troop 610
Veteran Scouter Ron Benge
Veteran Scouter Dave Sitler
Veteran Scouter Verna Witt Troop 67
Veteran Scouter Tait Turnquist Troop 67

2011

Heroism Award: Medal of Merit Pierson Gerald and Zach
Outstanding Advancement Chair Strelow Richard Troop 534
Outstanding Asst. Scoutmaster Pritchard Michelle Troop 582
Outstanding Commissioner Heyn Larry
Outstanding Committee Chair Gaffron Tim Troop 84
Outstanding Scoutmaster Dotterer Jed Troop 582
Outstanding Webelos Leader Robinson Jon
Scouter of the Year Zeman Bob
Veteran Scouter Zeman Jim
Veteran Scouter Barber Bill
Veteran Scouter Johnson David

2010

Outstanding Asst. Scoutmaster James (Jed) Dotterer
Outstanding Charter Organization Rep Lori Schmidt
Outstanding Committee Chair Jim Arneson
Outstanding Committee Chair Jon Wisdorf
Outstanding Committee Chair Jessica Moretter
Outstanding Scoutmaster Lawerence "Joe" Mayer
Outstanding Webelos Leader Michelle Gross
Scouter of the Year Debi Heyn
Veteran Scouter Randy Reverman
Veteran Scouter Debi Heyn
Veteran Scouter Chris Sandberg
Veteran Scouter David Purdham

2009

Outstanding Committee Chair Gayna Ternus
Outstanding Den Leader Monica Ewals-Nelson
Outstanding Scoutmaster Don Peterson
Scouter of the Year Bruce Cary
Veteran Scouter Erik Preus
Veteran Scouter Charlie Murphy
Veteran Scouter Chip Chapin
Veteran Scouter Joe Sears
Veteran Scouter John Nixon
Veteran Scouter Mike Raven
Veteran Scouter Ron Murphy

2008

Outstanding Committee Chair Steve Kriz
Outstanding Cubmaster Tim Hammelman
Outstanding Scoutmaster Dr. Dan Ahlberg
Scouter of the Year Leigh McDowell
Veteran Scouter Don Rinkenberger
Veteran Scouter Doug Farmer
Veteran Scouter William Fredrick
Veteran Scouter Jerry Mortenson
Veteran Scouter Bea Murphy

2007

Outstanding Committee Chair Brian Jones
Veteran Scouter Don Roening
Veteran Scouter Gerald Mortenson
Veteran Scouter Jon Pederson

2006

Outstanding Tiger Cub Leader Chris Lein
Scouter of the Year Bill Fredrick
Veteran Scouter Don Peterson
Veteran Scouter Jeff Nelson

2005

Outstanding Asst. Scoutmaster Ivan Leishman
Outstanding Committee Chair Carol Stec
Outstanding Cubmaster Kyle Wetzel
Outstanding Den Leader Jim Christensen
Outstanding Scoutmaster Jim Larson Jr.
Outstanding Webelos Leader Bill Habben
Veteran Scouter Craig Lewis
Veteran Scouter Dave Bronson
Veteran Scouter Joyce Wilson
Veteran Scouter Mike Brown

2002

Outstanding Asst. Scoutmaster Steve Bishop
Outstanding Committee Chair Bill Scheig
Outstanding Cubmaster Matthew Korus
Outstanding Den Leader Nick Leszko
Outstanding Scoutmaster Jerry Oss
Scouter of the Year Jon Pederson

2001

Veteran Scouter Gene Stobbs
Veteran Scouter Kathy Stobbs
Veteran Scouter Norm Lerbs

2000

Veteran Scouter Don Rinkenberger
Veteran Scouter George Person

Previous Years

Veteran Scouter Al Faulkner
Veteran Scouter Al Meier
Veteran Scouter Arnie Hermanson
Veteran Scouter Bob Haugen
Veteran Scouter Bob Skogrand
Veteran Scouter Bob Smith
Veteran Scouter Bob Zeman
Veteran Scouter Brian Anderson
Veteran Scouter Bruce Cary
Veteran Scouter Burt Stock
Veteran Scouter Charley Triggs
Veteran Scouter Clayton Knutson
Veteran Scouter Cliff Mathias
Veteran Scouter Dan Fortin
Veteran Scouter Darle Blade
Veteran Scouter Dave Bredeson
Veteran Scouter Dean Townsend
Veteran Scouter Dick Christianson
Veteran Scouter Dick Lewis
Veteran Scouter Duane Haugan
Veteran Scouter Fran Lartch
Veteran Scouter Frank Fleming
Veteran Scouter Gene Eggleston
Veteran Scouter Gene Steinmetz
Veteran Scouter Gene Temple
Veteran Scouter Harold Smeby
Veteran Scouter Harold Wright
Veteran Scouter Henry Yetzer
Veteran Scouter Irv Ames
Veteran Scouter Jerry Harrington
Veteran Scouter Jerry Oss
Veteran Scouter Jerry Witzman
Veteran Scouter Jim Townsend
Veteran Scouter Jim Walker
Veteran Scouter Joel Ostgaard
Veteran Scouter Joyce Zeman
Veteran Scouter Ken Berger Sr.
Veteran Scouter Lewis Ely
Veteran Scouter Loren Meinke
Veteran Scouter Mark Paynter
Veteran Scouter Mike Neeley
Veteran Scouter Mike Swatez
Veteran Scouter Nan Benner
Veteran Scouter Nancy Harrington
Veteran Scouter Peter Nelson
Veteran Scouter Ron Camerson
Veteran Scouter Sandy Zmeskal
Veteran Scouter Steve Roskos
Veteran Scouter Ted Newcomb
Veteran Scouter Walt Hasse